Naszym gościem jest Michał Staniak Wójt Puszczy Mariańskiej. To nasze pierwsze samorządowe spotkanie w Nowym Roku.

        Michał Staniak Wójt Puszczy Mariańskiej: Na wstępie naszej rozmowy chciałbym wszystkim życzyć w Nowym Roku: zdrowia, spokoju, spełnienia planów.

Panie Wójcie ten rok jest trudny, widzimy to chociażby w naszych budżetach domowych, w samorządach chyba nie jest inaczej. Musicie zaciskać pasa?

        Michał Staniak Wójt Puszczy Mariańskiej: Tak, odczuwamy, że jest trudniej także w samorządach. Wzrosła cena oleju opałowego, energii elektrycznej, wzrosły koszty związane z funkcjonowaniem infrastruktury gminy. Wzrosła także najniższa płaca. Dochody z PIT-u nam spadły, dlatego w budżecie jest mniej pieniędzy. Budżet mamy niedomknięty, będziemy dyskutować z Radnymi Gminy.

Jaki jest tegoroczny plan finansowy w porównaniu z zeszłym rokiem?

        Michał Staniak Wójt Puszczy Mariańskiej: Mamy wydatki bardziej kosztowane, luka jest w wysokości półtora miliona złotych. Są wyższe ceny, opłaty, to bardzo odczuwamy także w samorządzie gminnym.

Nie rezygnujecie z inwestycji, ubiegacie się o dotacje, o środki z zewnątrz. W trakcie remont i rozbudowa obiektu Urzędu Gminy, przed samorządem kolejna duża inwestycja, pieniądze na nią udało się pozyskać z „Polskiego Ładu”.

Michał Staniak Wójt Puszczy Mariańskiej: Modernizacja i rozbudowa Urzędu Gminy jest w trakcie realizacji. Zgodnie z harmonogramem prace zakończą się w trzecim kwartale tego roku. Dzięki inwestycji będą nowe pomieszczenia, winda oraz klimatyzacja, bardzo potrzebna szczególnie w upalne dni. Inwestycja realizowana jest z otrzymanych środków z „Polskiego Ładu”. Z pozyskanych pieniędzy w ramach wspomnianego „Polskiego Ładu” będziemy realizować rozbudowę oczyszczalni ścieków w Bartnikach. Otrzymaliśmy na ten cel ponad 12,5 mln złotych. Niebawem ogłosimy przetarg, w tym roku chcemy tę inwestycję rozpocząć.

Panie Wójcie, a jak przebiegał proces wyposażania mieszkańców w węgiel?

        Michał Staniak Wójt Puszczy Mariańskiej: Wniosków o przyznanie dodatku węglowego w naszej Gminie było około trzy tysiące. Każdy należało przeanalizować oraz rozpatrzyć, należało także udać się na wywiad środowiskowy. Było dużo pracy. W tej chwili można powiedzieć, że handlujemy węglem, za tonę węgla od nas należy zapłacić 1950 złotych. Dostawy są z przerwami, już wiemy, że to co było zamawiane w zeszłym roku nie zostanie zrealizowane.

Panie Wójcie, pieniędzy jest mniej, ekonomia daje się we znaki, z czego trzeba będzie zrezygnować?

        Michał Staniak Wójt Puszczy Mariańskiej: Staramy się realizować nasze zamierzenia, ale w związku z trudniejszą sytuacją ekonomiczną będziemy realizować inwestycje na jakie dostajemy dotacje, niezbędne remonty dróg. Na szczęście wodociągi mamy zrobione, stan dróg także nie jest najgorszy. Mamy niewielkie zadłużenie, około sześć procent w tej chwili. Stawiamy na inwestycje z dotacji.

Panie Wójcie, w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Puszczy Mariańskiej zmiany.

Michał Staniak Wójt Puszczy Mariańskiej: Tak, Kierownikiem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Puszczy Mariańskiej została Anna Dziekańska, dotychczasowa zastępca Kierownika. Ogłosiliśmy konkurs na to stanowisko, były dwie kandydatury. Pani Anna Dziekańska od ponad dwudziestu lat pracuje w GOPS-ie, zna wszystkie szczeble tej pracy. Myślę, że współpraca będzie bardzo dobra.

Jak się układa współpraca z Radą Gminy?

        Michał Staniak Wójt Puszczy Mariańskiej: Zawsze miałem bardzo dobrą współpracę z Radnymi, zawsze dyskutujemy, w każdej sytuacji jesteśmy w stanie wypracować wspólne stanowisko.

Dziękuję  za rozmowę.

        Michał Staniak Wójt Puszczy Mariańskiej: Dziękuję bardzo.

Wójt Puszczy Mariańskiej Michał Staniak przyznaje, że ten rok w Gminie to wyższe wydatki i koszty związane między innymi z podwyżkami cen energii czy oleju opałowego.