Społecznicy w Puszczy Mariańskiej prowadzili zbiórkę pieniędzy na pomnik dla Maszy Iredyńskiej, znakomitej malarki, mieszkanki gminy.
Pani Masza zmarła dwa lata temu, przypomina Mariusz Janczak. To on koordynował zbiórkę pieniędzy na ten cel. Koszt pomnika to blisko sześć tysięcy złotych. Będzie skromny, niewielki w stylu artystki, która nie lubiła rozgłosu, już powstaje.
Masza Iredyńska zmarła w marcu 2019 roku. Malarka ostatnie lata życia spędziła w Niemieryczewie, żyła spokojnie, z dala od zgiełku.
Tam powstawały jej dzieła, miała nawet wystawę w Galerii U Nas.
Mariusz Janczak był znajomym Maszy Iredyńskiej, wspomina ją jako bardzo skromną, pełną klasy kobietę.
Pod koniec życia Masza Iredyńska ceniła sobie prywatność, jej relacje z mężem Ireneuszem Iredyńskim opisał w książce, Marek Sołtysik.
Maria Iredyńska z domu Kapelińska urodziła się 10 lutego 1932 roku w Brudzewie. Dyplom malarstwa sztalugowego profesor Hanny Rudzkiej- Cybilskiej otrzymała w 1958 roku w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Będąc studentką ASP, w 1956 roku zadebiutowała w teatrze eksperymentalnym Cricot 2 Tadeusza Kantora. W latach 1961-1967 pracowała w Pracowni Plastycznej Domu Wojska Polskiego w Warszawie, gdzie zajmowała się grafiką użytkową i wystawiennictwem.
Następnie, na podobnym stanowisku do 1968 roku pracowała w Wyższej Oficerskiej Szkole Wojsk Łączności w Zegrzu, po czym kolejno była zatrudniona w Przedsiębiorstwie Targów i Wystaw zagranicznych i jako nauczycielka wychowania plastycznego w szkole Podstawowej im. S. Żeromskiego w Konstancinie.
Masza Iredyńska po przejściu na emeryturę wróciła do malarstwa. Tworzyła głównie portrety. Malarka swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych w Domu Wojska Polskiego w Warszawie, w akademii Sztabu Generalnego w Rembertowie oraz Bibliotece Publicznej w Konstancinie-Jeziornej.
Ostatnia wystawa jej prac odbyła się w Galerii „U Nas” w Puszczy Mariańskiej i cieszyła się dużym zainteresowaniem. Masza Iredyńska od 1992 roku mieszkała w Niemieryczewie, w małym domku na skraju lasu.